Haas Automation został oskarżony o naruszanie sankcji nałożonych na Rosję
Zespół Haasa może wpaść w poważne tarapaty za sprawą swojego właściciela. Jeżeli potwierdzą się doniesienia o tym, że firma Gene'a Haasa omija sankcje nałożone na Rosję i zaopatruję w specjalistyczny sprzęt firmy zbrojeniowe zza naszej wschodniej granicy.Amerykański zespół jeszcze kilka lat temu nie miał problemów, aby ściśle współpracować z rosyjskim oligarchą Dmitrijem Mazepinem, który sponsorując Haasa nie tylko zapewnił miejsce swojemu synowi, Nikicie, w Formule 1, ale również tak zmienił malowanie bolidu, że to przypominało mocno rosyjską flagę.
Gdy w zeszłym roku tuż przed rozpoczęciem sezonu Rosja napadła brutalnie Ukrainę, Haas był przykładem jak szybko i sprawnie zrobić porządek. Nie czekając na sankcje w trybie natychmiastowym rozwiązał umowy z Uralkali oraz Nikitą Mazepinem, a Gunther Steiner w serialu Netfliksa użył stwierdzenia: "Nigdy więcej Rusków w naszym zespole".
Sam zespół być może odciął się od rosyjskiego finansowania, ale wszystko wskazuje na to, że jego właściciel i fundator, Gene Haas, przez swoją firmę Haas Automation, której loga widnieją na jego bolidach, dalej robi interesy z Rosjanami, omijając sankcje.
O sprawie donosi Simon Ostrovsky, który przy wsparciu Centrum Pulitzera przygotował raport w tej sprawie.
Nikomu nie trzeba przypominać, że rosyjska gospodarka mocna zależy od wpływów z handlu ropa naftową i gazem. Po napaści na Ukrainę Zachód na czele ze Stanami Zjednoczonymi nałożył sankcje, które miały jak najbardziej zdławić zdolności Rosji do rozwijania przemysłu ciężkiego.
Ostrowsky w swoim raporcie twierdzi jednak, że spółka RATEP zajmująca się produkcją broni, która stanowi część holdingu Almaz-Antey korzysta z amerykańskiego sprzętu do precyzyjnej obróbki metali wyprodukowanego przez Haas Automation.
Spółka RATEP znajduje się na liście sankcyjnej Stanów Zjednoczonych nie od zeszłego roku, ale od 2014 kiedy to po raz pierwszy Rosja napadła Ukrainę, zajmując Krym.
Co więcej serwis NewsHour, na którym opublikowane zostały powyższe ustalenia donosi, że RATEP jest tylko jedną z kilku firm zbrojeniowych, które w Rosji zaopatrywane są w specjalistyczny sprzęt produkowany w fabryce Haasa w Oxnard, w Kalifornii.
Do sprawy odniósł się również Denys Hutyk z Rada Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy: "Jesteśmy zaskoczeni, nawet teraz, rok po rozpoczęciu pełnoprawnej inwazji Rosji, że Haas Automation kontynuuje bezpośrednie dostawy swojego sprzętu do Rosji."
"Rosja publikowała rzeczywiste zamówienia publiczne przeprowadzane np. przez rosyjskie zakłady wojskowe."
"Widzieliśmy, że Abamet miał wielu klientów w ramach rosyjskiego kompleksu militarno-przemysłowego, w tym podmioty objęte sankcjami. Możemy nawet zobaczyć opis rzeczywistych produktów, które zostały wysłane przez Abamet do objętych sankcjami rosyjskimi przedsiębiorstw. I widzimy, że sprzęt Haasa kupiony przez Abamet bezpośrednio z USA był sprzedawany sankcjonowanym podmiotom."
Do tematu nie odnieśli się jeszcze przedstawiciele zespołu ani sam Gene Haas. Wygląda jednak na to, że polityka będzie przewodnim tematem zbliżającego się wyścigu w Arabii Saudyjskiej, a Gunther Steiner będzie musiał udzielić odpowiedzi na kilka niewygodnych pytań.
Aktualizacja: Wiceprezesa Haas Automation, Peter Zierhut, zaprzecza jakoby jego firma nadal prowadziła interesy z rosyjskimi koncernami.
komentarze
1. lucasdriver22
Interesy z ruskimi po prostu się opłacają tyle że wszystko trzeba robić w podwójnych białych rękawiczkach aby pijarowo się nie spalić. Unia i Niemcy coś wiedzą o współpracy z kacapami
2. Gumek73
Wpuścić Andretiego i wywalić Hassa, bo oni i tak nic do F1 nie wnoszą. Od zawsze.
3. ekwador15
@1 - Polska nic nie wie o współpracy z ruskimi xD miliony ton węgla z Rosji, Ropa, gaz nawet po wybuchu wojny. jeszcze w styczniu 2023 Orlen bral z Rosji ropę i był na 1 miejscu w EU. putin zakręcił nam kurek tak jak wczesniej zakręcił nam gaz. oprócz tego pierwsze dwa miesiące 2023 16mld zł importu też innych towarów z Rosji jak stal, żeliwa itd. nad Polską latają tez rosyjskie samoloty z paliwem dla elektrowni na Węgrzech. więc wszyscy robią interesy z ruskimi a my czyści nagle xD te wartości handlu, importu mocno spadają i dobrze, ale Niemcy pierwsi osiągnęli 0 w imporcie jesli chodzi o nośniki energii mimo posiadania kontrowersyjnych nord stream 1 i 2
4. hubertusss
Wiele firm robi interesy z Rosją oficjalnie lub nie oficjalnie. 25 % zapotrzebowania USA na uran do elektrowni atomowych jest pokrywane importem z Rosji. Rosatom może USA ten uran sprzedawać oficjalnie a za to oficjalnie kupują części choćby do znanych rakiet s 300. Jeśli nawet Haas robi jakieś interesy z Rosją to być może rząd USA to akceptuje i wszystko gra.
5. Krukkk
@3. Ty jak zwykle nie grzeszysz rozumem i nie robi na Tobie wrazenia pierwsze zdanie komentarza nr 1.
6. josef
Haas już zdaje się 6 rok w F1 a tu dalej niektórzy nie umieją napisać poprawnie nazwy firmy...
Skomentuj artykuł
Jeśli nie masz jeszcze konta, dołącz do społeczności Formula 1 - Dziel Pasję!
Zarejestruj się już teraz