Już w najbliższą niedzielę rozstrzygną się losy mistrzostwa świata wśród kierowców w sezonie 2025. Z tego powodu postanowiliśmy wszystkie możliwe scenariusze, w których ktoś z trójki Lando Norris, Max Verstappen i Oscar Piastri zgarnie najważniejsze trofeum.
Po raz pierwszy od 2010 roku co najmniej dwóch kierowców może myśleć o zdobyciu mistrzostwa świata przed finałową rundą sezonu. Wówczas takie szanse miało nawet czterech zawodników, a wśród nich znaleźli się: Fernando Alonso, Mark Webber, Sebastian Vettel i Lewis Hamilton. Najlepszy okazał się wtedy atakujący z 3. miejsca Niemiec.
Po 15 latach kibiców F1 znów spotkała podobnie miła niespodzianka. O mistrzowską koronę wciąż walczy trzech kierowców, a konkretnie Lando Norris, Max Verstappen oraz Oscar Piastri. Obecna sytuacja w mistrzostwach prezentuje się następująco:
1. Lando Norris - 408 pkt
2. Max Verstappen - 396 pkt (12 oczek straty)
3. Oscar Piastri - 392 pkt (16 oczek straty)
Jeśli chodzi o możliwe scenariusze na zawody w Abu Zabi, warto wspomnieć o równej liczbie zwycięstw tej trójki (po 7). Oznacza to, że Verstappen oraz Piastri nie mogą mieć tyle samo oczek co Norris, jeśli chcą zostać mistrzem świata. Zawodnik z Bristolu aż ośmiokrotnie zajmował w tym sezonie 2. miejsce, podczas gdy Holender pięciokrotnie, a Australijczyk czterokrotnie.
Lando Norris zostanie mistrzem świata w 2025 roku, jeżeli w Abu Zabi:
1. wygra
2. będzie 2.
3. będzie 3.
4. będzie 4., a Verstappen nie wygra
5. będzie 5., a Verstappen nie wygra
6. będzie 6., a Verstappen lub Piastri nie wygra
7. będzie 7., a Verstappen lub Piastri nie wygra
8. będzie 8., Verstappen uplasuje się na 3. miejscu lub niżej, a Piastri nie wygra
9. będzie 9., Verstappen uplasuje się na 4. miejscu lub niżej, a Piastri nie wygra
10. będzie 10., Verstappen uplasuje się na 4. miejscu lub niżej, a Piastri znajdzie się na 3. pozycji lub niżej
11. nie wywalczy punktów, Verstappen uplasuje się na 4. miejscu lub niżej, a Piastri znajdzie się na 3. pozycji lub niżej
Max Verstappen zostanie mistrzem świata w 2025 roku, jeżeli w Abu Zabi:
1. wygra, a Norris uplasuje się na 4. miejscu lub niżej
2. będzie 2., Norris uplasuje się na 8. miejscu lub niżej, a Piastri nie wygra
3. będzie 3., Norris uplasuje się na 9. miejscu lub niżej, a Piastri nie wygra
Oscar Piastri zostanie mistrzem świata w 2025 roku, jeżeli w Abu Zabi:
1. wygra, a Norris uplasuje się na 6. miejscu lub niżej
2. będzie 2., Norris uplasuje się na 10. miejscu lub niżej, a Verstappen znajdzie się na 4. pozycji lub niżej
© Red Bull


03.12.2025 07:43
1
0
Śniło mi się że przed Wielkim Finałem wprowadzili podwójną punktację i Max wygrał a Norris był drugi i z powodu podwójnej punktacji Lando stracił tytuł
03.12.2025 08:32
1
0
@Thanos
No i wtedy ktoś Cię obudził słowami "wstawaj, zes..... się" haha. A tak na poważnie to przyznam, że byłby to bardzo ciekawy pomysł, patrząc na to, że bardzo często mistrzostwo kończy się wcześniej, a ekipy przestają rozwijać bolid często w połowie sezoni, taką zmianą zmuszałoby to ekipy do poprawek przez cały sezon :) Może dzięki temu F1, miałoby te swoje upragnione emocje co roku na ostatni wyścig :D
03.12.2025 15:23
2
0
@sqniarz1916 taka zasada obowiązywała raz, w 2014. Po roku została zniesiona, została uznana za niesprawiedliwą przez praktycznie wszystkich.
03.12.2025 18:47
0
@Thanos
A mi się śniło że Lando miał rozładowany telefon i budzik go nie obudził i zaspał na finał :))
03.12.2025 08:46
0
Piastri to ma raczej matematyczne szanse. A nad pomysłem z podwójnymi punktami sam myślałem
03.12.2025 10:06
2
0
@FanFerrari16 ma bardzo duże szanse, jeśli pierwszy zakręt wyeliminuje jego dwóch rywali. A nie jest to takie niemożliwe.
03.12.2025 11:20
0
"Oznacza to, że Verstappen oraz Piastri nie mogą mieć tyle samo oczek co Norris, jeśli chcą zostać mistrzem świata"
Poważnie? Wypadałoby dodać, że tak może być jeśli żaden z nich NIE wygra. Jeśli wygra Max albo Oscar to będzie miał 8 zwycięstw i wygra z Lando nawet przy równej liczbie punktów - 8 vs 7 wygranych.
Po drugie Piastri traci do Norrisa 16, a nie 14 pkt.
03.12.2025 20:20
3
0
Chrzanić te wyliczenia. Będzie wesoło!
Jak mnie Max denerwuje czasem, tak mimo wszystko koleś zamyka usta hejterom. Trzymam za niego kciuki, McL wyjdzie na większych klaunów niż Ferrari 😁
03.12.2025 20:25
2
0
@bezblub
Podzielam 👌
03.12.2025 21:35
0
Hmm, tytuł powinien być nie kto może, a kto ma zostać mistrzem. Poza statystyką jest jeszcze kilka czynników które mogą odegrać znacząca rolę, może znów ktoś się przypadkiem rozbije, może ktoś zmieni zasady S.C., a może jakis nowy pomysł. Na pewno będzie ciekawie.
04.12.2025 01:06
0
Powodzenia
Jeśli nie masz jeszcze konta, dołącz do społeczności Formula 1 - Dziel Pasję!
zarejestruj się