komentarze
 • 1. devious
  • 2022-09-16 09:13:46
  • *.134.70.206

  "Dział prawny ekipy z Enstone pokpił sprawę i w złym świetle postawił cały zespół, nie zabezpieczając stosownymi umowami usług kierowcy, w którego inwestowano miliony dolarów."


  W mediach ciągle przewija się stwierdzenie o "milionach dolarów", które zainwestowało Alpine. Nawet Szafnauer o tym mówił, ale Szafnauer już nie raz udowodnił, że nie jest zbyt powaznym człowiekiem i trzeba brać jego słowa w nawias...

  Jako, że ja lubię weryfikować takie rzeczy samodzielnie, to teraz FAKTY:
  1. Piastri dołączył do programu juniorów Renault (wtedy jeszcze nie było Alpine ) dopiero w 2020 roku - nie jest tak, że był ich juniorem od najmłodszych lat w kartingu jak np. Hamilton w McLarenie itd.
  2. od 2020 roku Piastri jeździł jeden rok w F3 i jeden rok w F2, do tego był testerem Alpine w roku obecnym
  3. Sezon w F3 kosztuje ok. 1,2 mln Euro, nawet zróbmy z tego 1,5 mln Euro bo nie wiem "inflacja" albo jakieś wyższe koszty.
  4. Sezon w F2 kosztuje ok. 3 mln Euro, ale ponownie zawyżamy do 3,5 mln Euro.
  5. Mamy sumę 5 mln Euro za 2 lata startów, ALE - menedżer Oscara Mark Webber stwierdził, że ok. 80% kosztów startów pokrywali sponsorzy Oscara albo jego rodzina. Czyli Alpine zapłaciło 20% z 5 mln = 1 mln Euro. Możemy Markowi wierzyć lub nie, ale taka wersja wydaje się "prawdopodobna" bo jednak bolid i kombinezon Oscara były obklejone nalepkami i naszywkami sponsorów, którzy nie są związani z Alpinie/Renault.
  6. Testy i treningi w bolidzie F1 - tutaj trudno oszacować koszty, jeden dzień jazd to często kilkaset tysięcy Euro. Tutaj Alpine mogło ponieść niemałe wydatki... Ale z drugiej strony różnego rodzaju treningi młodych kierowców itd. i tak taki zespół musi przeprowadzić, każdy zespół to robi - to stały koszt, trudno tutaj mówić o "inwestycji". Wielu z tych młodych jeździ treningi w zespole X, potem w Y a na końcu podpisuje kontrakt z zespołem Z i nie słyszałem by inne ekipy płakały w mediach, że przecież oni płacili za treningi i jazdę w F1 takiego Sainza, a on teraz jeździ w Ferrari :D To normalne w F1...

  Reasumując - w same starty Piastriego w F2 i F3 Alpinie zainwestowało maksymalnie 1 mln Euro. To nie jest jakaś "kosmiczna" kwota, mniej niż 1% ich budżetu. Do tego oczywiście wydali na pewno co najmniej drugie tyle na jego treningi w bolidach F1, ale narracja w mediach jest taka, jakby wydali 10 czy 15 mln. A to oczywista bzdura.

  Niestety cała sytuacja wizerunkowo mocno obciąża Alpinie i pana Szafnauera, a te komentarze "na gorąco" jak zauważył Brown - tylko zadziałały negatywnie... Czasem lepiej sie nie odzywać :)

 • 2. kozera
  • 2022-09-16 10:33:43
  • *.play-internet.pl

  @1 Devious
  Dzięki za ciekawy komentarz.
  Zakładam, że podany 1% ich budżetu jest tylko dla skali. Inwestowanie w starty zawodnika w F2 i F3 raczej nie wchodzi w limit budżetowy zespołu na starty w F1. Podobnie jak pensje zawodników i zdaje się czterech najwyżej opłacanych pracowników zespołu, które w szczególnych przypadkach mogą wynosić tyle samo co budżet całego zespołu na starty

 • 3. jatomak
  • 2022-09-16 12:01:37
  • *.in.net.pl

  @1 ciekawy komentarz - dobrze, że zdarzają się takie, a nie tylko jakieś utarczki pomiędzy komentującymi na tym forum

 • 4. meamea
  • 2022-09-16 14:31:10
  • *.tktelekom.pl

  sprawa jest prosta, kontrakt się skonczył to sie skończył, w innych sportach tak jest ze jesli kontrakt jest wazny to sie odsprzedaje kotrakt "zawodnika" tutaj kontrakt wygasł, to tak jakby obecnie "lewandowski" był własnością bayernu mimo ze mu sie kontrakt skonczył to nie moze opuścić klubu bo klub w niego zainwestował i wyszkolił, szkółka piłkarska szkoli dzieciaki cześć z nich idzie do ligi cześć nie ale to nie znaczy że ci co nie idą są wlasnością i nie mogą już nigdzie grać w piłkę, mozna zabezpieczyc kontrakt ze nie mozna isc do "konkurencji" ale za to sie płaci a tutaj poprstu wygasł kontrakt, i koniec proste oczywiste a reno dało ciała tyle

Skomentuj artykuł

Jeśli nie masz jeszcze konta, dołącz do społeczności Formula 1 - Dziel Pasję!

Zarejestruj się już teraz

Ogólnopolski serwis poświęcony Formule 1 - Dziel Pasję
© 2004 - 2022 GPmedia | Polityka prywatności
Kopiowanie treści bez zgody autorów zabronione.

Created by nGroup logo with ICP logo