Formuła 1. Krótka historia wielkiego sukcesu
W dzisiejszych czasach nie da się znaleźć osoby, która nie słyszała o Formule 1. Dziś jest to jeden z najbardziej prestiżowych i popularnych sportów na świecie. Niezwykle ekscytujące widowisko: piękne i potężne auta, zawody najlepszych kierowców, trybuny pełne wiernych kibiców. Wszystko to można co roku oglądać nie tylko w telewizji, ale także na żywo ? najwierniejsi fani tego sportu przemierzają specjalnie wiele tysięcy kilometrów, aby na własne oczy zobaczyć zawody i kibicować swojej ulubionej drużynie. Czego jest wart jeden tylko ryk silnika, rozrywający powietrze, szaleńcza prędkość bolidów lecących po dziwacznych zakrętach toru i wiwatujące okrzyki podekscytowanego tłumu tysięcy fanów, które można usłyszeć nawet w aucie wyścigowym.Aby poczuć się bliżej "Formuły 1" i dodać emocji do swojej codzienności, fani wyścigów samochodowych kolekcjonują zdjęcia, akcesoria i nawet dekorują swoje wnętrza w odpowiednim stylu. Teraz jest to jeszcze prostsze dzięki wyjątkowym fototapetom F1, które przedstawiają szybkie i piękne auta wyścigowe. Autograf słynnego kierowcy F1 już dzisiaj potrafi kosztować krocie, a popularność tego sportu rośnie z dnia na dzień.
Jak się wszystko zaczęło
W odległych latach dwudziestych i trzydziestych pojawiły się pierwsze przesłanki do powstania Formuły 1. To wtedy drużyny, biorące udział w różnych wyścigach samochodowych Grand Prix, przyjęły regulamin pierwszych mistrzostw świata. Miało to nastąpić w 1941 roku, ale wyścigi nie odbyły się z powodu II wojny światowej. Dopiero w 1946 roku Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) stworzyła ostateczny regulamin, który wszedł w życie w 1947 roku.
Pierwsze Grand Prix odbyło się w 1950 roku na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii, wygrał ten wyścig kierowca Alfa Romeo - Włoch Giuseppe Farina. Farina nieznacznie wyprzedził swojego kolegę z drużyny Juana Manuela Fangio. Nawiasem mówiąc, po tym wyścigu Fangio pięciokrotnie zdobył tytuł mistrza świata. Co ciekawe, w latach 1958-1969 mistrzami świata byli jedynie anglojęzyczni kierowcy - Brytyjczycy, Australijczycy, Nowozelandczycy i Amerykanie.
Złoty wiek Formuły 1 przypadł na początek lat 80-tych. Pojawienie się w topowych zespołach Ferrari, McLaren, Lotus i Williams słynnych kierowców A. Senny, A. Prosta, G. Bergera oraz zacięta rywalizacja między nimi tylko podsyciły zainteresowanie fanów.
Innowacje w Formule 1 i ulepszanie samochodów wyścigowych
Biorąc pod uwagę kwestie techniczne, w tamtych latach wyścigi były o wiele bardziej niebezpiecznym sportem niż teraz. Minęło dużo czasu, zanim konstruktorom udało się doprowadzić samochody do względnie bezpiecznego stanu technicznego. Chociaż we wczesnych dekadach wyścigów Formuły 1 prędkości były niższe niż obecnie, jakość nawierzchni toru była zupełnie inna. Teraz jest to droga o idealnie płaskiej nawierzchni, ale wtedy wyścigi odbywały się na niemalże zwykłej ulicy. Cóż, same samochody również były zupełnie inne.
Postęp technologiczny w Formule 1 rozpoczął się w latach 60-tych. W tym czasie jeden z wiodących zespołów tamtych czasów, Lotus, zaadoptował nowy typ konstrukcji z branży lotniczej, który pozwalał kierowcom wchodzić w zakręty znacznie szybciej. Zaczęły pojawiać się skrzydła, które pozwoliły samochodom pewniej utrzymywać się na drodze. Jest to znaczący wkład w bezpieczeństwo, ponieważ często z powodu małej siły docisku na zakrętach samochody zjeżdżały z toru, co pociągało za sobą poważne obrażenia kierowców. Oprócz bezpieczeństwa ta innowacja pozwoliła samochodom na manewrowanie przy wyższych prędkościach. Z biegiem czasu oczywiście pojawiło się wiele innych ulepszeń: zmieniono projekty, dodano elementy, zaczęto stosować nowe typy silników z turbodoładowaniem.
Dziś "Formuła 1" nazywana jest "królową sportów samochodowych" i jest to zrozumiałe - to jedna z najbardziej prestiżowych, widowiskowych i drogich serii wyścigowych na świecie. Wynagrodzenia kierowców i budżety zespołów sięgają milionów dolarów rocznie. Wielu kierowców występujących w innych klasach marzy o dostaniu się do Formuły 1, dla niektórych staje się to celem całego życia.
Alfa Romeo czy Ferrari? Mclaren czy Mercedes? Chcąc dodać do swojego wnętrza coś, co będzie przypominało o Twojej pasji, sięgnij po dziarskie fototapety z samochodami wyścigowymi. W ten sposób uczynisz swój dom jeszcze bardziej indywidualnym, a kibicowanie w domowym zaciszu stanie się jeszcze przyjemniejsze.
komentarze
Skomentuj artykuł
Jeśli nie masz jeszcze konta, dołącz do społeczności Formula 1 - Dziel Pasję!
Zarejestruj się już teraz