Tor Wyścigów Formuły 1 Monza
Monza to jeden z najlepiej rozpoznawalnych torów, charakteryzujący się długimi odcinkami prostymi, na których kierowcy mogą rozwinąć prędkość maksymalna. Z przerwą w 1980 roku, wyścigi bolidów Formuły 1 są tam organizowane aż od 1949 roku, ale tor ma przedwojenną historię. Jeżdżą na nim także motocykliści, kolarze, a nawet rywalizują biegacze. Przyjrzyjmy się bliżej temu fenomenalnemu torowi i sprawdźmy jego historię.Przedwojenne początki
Ten włoski tor, nazywany Autodromo Nazionale di Monza został otwarty w 1922 roku. Był to trzeci tor wyścigów samochodów na świecie, po angielskim Brooklands i amerykańskim Indianapolis. Od początku cieszył się popularnością i ściągał tysiące Włochów, oglądających wyścigi toczące się w malowniczym parku, który do dziś jest jednym z największych zamkniętych parków w Europie. W latach 1938-1939 doszło do dużej przebudowy Monzy, która po wojnie została ponownie uruchomiona. W tej postaci używano jej do wyścigów do 1954 roku.
Tor wyścigowy dziś
Od tamtej pory Monza gościła bardzo wiele różnych wyścigów, między innymi serie F3, GP3, Formuła 4, WTCC, a nawet różne wyścigi kolarskie zawody motocyklowe Moto GP oraz maratony biegaczy. Rozbudowano też znacznie infrastrukturę i Monza mogła pomieścić już 46 samochodów. W 1979 roku dodano nowe zabezpieczenia w postaci barier z opon i innych elementów, które miały zmniejszyć liczbę groźnych wypadków. W 1997 roku powiększono także trybuny, które od tamtej pory mogły pomieścić 51 tysięcy widzów, natomiast po kolejnej rozbudowie obecnie mieści ponad 118 tysięcy kibiców. W 2007 roku zmieniono długość głównej trasy na 5,79 kilometra i na niej wyścigi odbywają się do dziś.
Charakterystyka toru
W ciągu swojej długiej historii, Monza była znana jako tor prosty, pozwalający na rozwinięcie dużych prędkości i przez to faworyzujący te bolidy, które mają większą prędkość maksymalną od przeciwników, choć ostre zakręty wymagają też dobrych hamulców i przyczepności. Rekord toru należy do Lewisa Hamiltona. Osiągnął on najszybsze pole position w 2020 roku, uzyskując wynik 1:18.887 ze średnią prędkością 264,36 kilometra. Natomiast maksymalna prędkość bolidu Formuły 1 na Monzie wyniosła wtedy 360.8 km/h. Inne rekordy toru osiągnęli między innymi Thed Bjork w wyścigach WTCC w 2017 roku, Conor Daly w GP3 w 2013 roku oraz Antonio Fuoco w wyścigach FIA F2 w roku 2017. Wraz z takimi torami jak Indianapolis, Nurburgring, Szanghai, Monza należy do jednego z najpopularniejszych wśród kibiców torów świata. Rekordowa liczba kibiców wyniosła tu 100 tysięcy.
Ale Monza jest poza tym bardzo niebezpieczna. Długie proste odcinki i mało miejsca na zakrętach sprawiają, że jest to jeden z najbardziej śmiertelnych torów świata. Do tej pory, w całej historii toru zginęło na nim 52 kierowców i 35 widzów. Co prawda ostatnio poprawia się w nim bezpieczeństwo, jednak przy tak szybkich wyścigach, wypadki będą wciąż się zdarzały. Na szczęście od 2000 roku na Monzie nie było śmiertelnego wypadku.
Dzisiaj Monza gości zawody Formuły 1 w ramach Grand Prix Włoch. Te wyścigi dostępne są do obstawiania u czołowych polskich bukmacherów online, na stronach takich jak pzbuk.info. Jeśli uważasz się za eksperta, wykorzystaj swoją wiedzę i sprawdź umiejętności, obstawiając zakłady sportowe na Formułę 1 i wiele innych wyścigów.
komentarze
Skomentuj artykuł
Jeśli nie masz jeszcze konta, dołącz do społeczności Formula 1 - Dziel Pasję!
Zarejestruj się już teraz