komentarze
  • 1. dexter
    • 2018-07-21 09:14:35
    • *.dyn.telefonica.de

    Zasadniczo Red Bull jesli chodzi o sam Pace byl ostatnio daleko za Mercedesem i Ferrari. Z pewnoscia samochod Safety-Car pomogl Maxowi zwyciezyc w Spielbergu. Szczegolnie w kwalifikacjach RB14 powinien miec problem (deficyt mocy). Podczas wyscigu raczej nie ma duzych szans aby Daniel Ricciardo byl w stanie z kara jaka otrzymal powalczyc o miejsce na podium - Australijczyk otrzyma calkiem nowa jednostke napedowa. Zmiana silnika i z tym zwiazana kara zostala przez technikow celowo zaplanowana na wyscig w Niemczech, poniewaz na Hockenheimring mozna lepiej wyprzedzac niz na Hungaroring. Ponadto Red Bull liczy, ze w Budapeszcie bedzie mial wieksza szanse zwyciestwa i szansa przez problem z silnikiem akurat nie musi byc zagrozona. Max Verstappen musi miec nadzieje, ze zuzycie ogumienia odegra wieksza role i pomimo deficytu mocy takim sposobem bedzie mogl wyprzedzac - tak m.in. myslalem przed wczorajsza sesja treningowa. Jednak zaskakujacy jest performance Red Bulla. Spodziewalem sie, ze przewaga Ferrari i Mercedesa bedzie wieksza. W Silverstone silnik Renault definitywnie byl ujemna strona, a tutaj jest kilka prostych odcinkow, gdzie moc jednostki napedowej odgrywa wieksza role. Dlatego zdumienie moze byc duze.

    Interesujacy z pewnoscia jest fakt, w ktory sektorze RB14 wypracowuje czas. I rzeczywiscie w srodkowym sektorze (wiele zakretow) RB14 wygladal bardzo dobrze. Na wejsciu do zakretu Mobil 1, zakret 9, ktory prowadzi do Motodromu (a propos: 248 km/h!) mozna bylo ladnie zauwazyc, ze kierowcy Red Bulla tak w rzeczywistosci nie potrzebowali tarki. Niektore zakrety w RB14 mozna pokonac na pelnym gazie. Korzysc byla tak duza i wystarczyla aby pozostac auto na szpicy. Ale trzeba odczekac i zobaczyc jaka dzisiaj bedzie roznica, poniewaz druzyna Mercedesa oraz Ferrari potrafi wykonac duzy krok do przodu. W kazdym razie znowu czolowka jest bardzo blisko siebie.

    Daniel Ricciardo wykrecil wiele okrazen na oponie Medium. Chodzi o to, aby sprawdzic czy wykrecane czasy na okrazeniach sa niezmienne lub sie zalamia. Setup wyscigowy bedzie tez kompletnie inny, poniewaz do wyscigu Australijczyk ruszy z tylnej pozycji. Tzn. bedzie musial wraz z inzynierami tak ustawic auto, aby mogl na oponie pojechac tak dlugo jak tylko to mozliwe. Chodzi o to, aby mozliwie tylko z jednym postojem przejechac dystans wyscigu.

    Zawsze szkoda jesli zespol musi walczyc z roznymi chorobami wieku dzieciecego (problemy techniczne, start do wyscigu z tylnej pozycji etc.) I to wlasciwie w takiej fazie, gdzie auto ma bardzo dobry performance. Myslalem, ze RBR bedzie ciut bardziej z tylu. No ale tak jak wyzej juz wspomnialem trzeba odczekac. Zobaczymy co dzis pokaze Ferrari i Mercedes. W kazdym razie baza w RBR jest absolutnie wlasciwa. Szkoda tylko, ze zespol nie mogl pokonac dlugich przejazdow, poniewaz teraz troche bedzie brakowac potrzebnych danych jesli chodzi o wybor odpowiedniej strategii wyscigowej. Np. na temat jak wyglada Pace podczas symulacji dlugich przejazdow.

    Porownujac dlugie przejazdy na twardszej mieszance [twardsza mieszanka opon nazywa sie Medium (opona z bialym paskiem), nastepnym poziomem jest mieszanka Soft (zolty pasek) i dwa poziomy nizej mieszanka Ultrasoft (purpurowy pasek)] pojawia sie podejrzenie, ze roznica pomiedzy mieszanka Ultrasoft i Soft wynosi okolo 0,5 sek. Mozliwe, ze dzisiaj w sesji kwalifikacyjnej w Q2 bedziemy ogladac probe przejazdow na mieszance z zoltym paskiem. Topowe zespoly aby strategicznie do wyscigu inaczej sie ustawic, zawsze maja tez pewna podklad bezpieczenstwa. Wtedy opona Ultrasoft w ogole moze sie nie pojawic. I to jest kluczowe pytanie.

    Wczoraj na mieszance Ultrasoft Kimi wykrecajac swoje okrazenia mial roznice czasowa okolo sekundy (przy pokonanych 13 okrazeniach). Sebastian mial 12 okrazen na mieszance Medium. Mozna bylo zauwazyc, ze czas Räikkönena na mieszance Ultrasoft w okresie symulacji dlugich przejazdow mocno spadl. Sebastian w porownaniu do Räikkönena po 12 okrazeniach na oponie Medium byl o ponad sekunde szybszy. A wiec tendencyjnie taktyka w takim kierunku moze tez byc wybrana.

    Po 20 okrazeniach na oponie Medium Sebastian Vettel nadal wykrecal czas 18.1, Kimi Räikkönen 18.3 na oponie Soft, Lewis Hamilton 17.9 i Valtteri Bottas 18.5. Wyglada na to, ze opona Medium bedzie tematem. W sumie Sebastian wykrecil na mieszance stint 27 okrazen. Swiadczy o tym jak dobrze bolid Ferrari tutaj radzi sobie z oponami.

    To co zobaczylem podczas treningu jesli chodzi o Pace w dlugich przejazdach (w tych warunkach ktore panowaly na torze) calkowicie nie przekonuje mnie jesli chodzi o wybor opony Ultrasoft. Mieszanka Soft i Medium wygladala w tych warunkach (temperatura) troche lepiej. Zobaczymy jak zespoly topowe w porownaniu do zespolow ze srodka stawki ustawia sie strategicznie do wyscigu. Bedzie interesujaco.


    PS. Rewelacyjny kadr Przemek tutaj wstawil. Na tym zdjeciu dokladnie widac jak percyzyjnie kierowca potrafi na krawedzi krweznika manewrowac na limicie pojazdem wyscigowym. Opona musi byc na ostatniej krawedzi tarki. Jesli auto spadnie z krawedzi o kilka centymetrow wtedy dojdzie do kontaktu z nawierzchnia i kierowca bedzie musial sciagnac stope z gazu. Takim sposobem na wyjsciu z zakretu straci momentum. Jakie tutaj sily na auto dzialaja!

    Akurat na tym zdjeciu dokladnie tego nie widac, ale RBR jezdzi ekstremalnie ustawionym autem. Szczegolnie z boku swietnie widac ksztalt takiego klina. Czesto na przedniej osi auto mocno siada, znowu na tylnej osi poziom wysokosci wzrasta, poniewaz kierowca otwiera system DRS i pojazd z mniejsza sila docisku dopychany jest do nawiedrzchni toru. Wtedy przednia krawedz plyty podlogowej ekstremalnie uderza o asfalt i mozna ladnie zauwazyc jak sie sypia iskry. Szczegolnie podczas nocnych wyscigow (Abu Dhabi, Singapur) swietnie to widac. Jeszcze raz, super zdjecie Przemku.

  • 2. DOMV33
    • 2018-07-21 09:41:29
    • *.ssp.dialog.net.pl

    @1
    interesująca i jak najbardziej prawdziwa analiza sytuacji z piątkowych treningów

  • 3. dexter
    • 2018-07-21 12:50:51
    • *.dyn.telefonica.de


    Dziekuje, ale to jest tylko takie spojrzenie z boku. A wiec bardziej w tym kierunku co dokladnie robi kierowca za kierownica, jaka linie jazdy wybral kierowca, w ktorym miejscu przestrzelil punkt hamowania, ktory zakret chcial pokonac zbyt szybko, jak auto zachowuje sie w zakrecie, tzn. jest tendencyjnie podsterowne albo nadsterowne? Moge spojrzec na Top-Speed, na liste ogumienia, zobaczyc ile okrazen kierowca wykrecil na danej mieszance itd. itp.

    Ale ...

    Aby przeprowadzic analize trzeba posiadac dokladne dane. Ja nie mam np. danych na temat jak bolidy sa obciazone, tzn. ile kilogramow paliwa jest na pokladzie. Moge tylko porownac czasy wykrecone na danej mieszance podczas symulacji sesji kwalifikacyjnej jak rowniez czasy wykrecone podczas symulacji wyscigowej, czyli dlugie przejazdy, tzw. Longruns. A wiec trudno tutaj mowic o analizie :-)

    A sama roznica pomiedzy lekkim a obciazonym pojazdem wyscigowym jest kolosalna.Obciazone auto inaczej reaguje na gaz, prowadzi sie ociezale, niektore zakrety juz nie sa pokonywane na pelnym gazie, kierowca musi wyraznie bardziej walczyc. Sam skret kierownica sie nie zmienia, ale wszystko funkcjonuje inaczej. Ponadto dochodzi aspekt ciut zuzytej opony i auto bedzie na wyjsciu juz troche nadsterowne.

    Roznica jest taka, ze ciezar zawsze probuje wypchac auto na zewnatrz. W normalnym samochodzie jesli zatankujesz samochod do pelna, to nie bedziesz odczuwac podczas jazdy zadnej roznicy. Oczywiscie jesli do samochodu osobowego usiada cztery osoby + pies, auto dodatkowo bedzie obciazone bagazem, bo powiedzmy akurat wybierasz sie na lotnisko i rodzina leci na urlop, a zbiornik paliwa bedzie zatankowany do pelna, wtedy odczujesz roznice. W sytuacji gdy obciazonym autem na autostradzie trzeba nacinac na hamulec, wtedy mozna odczuc, ze pojazd potrzebuje dluzsza droge hamowania. Auto porusza sie troche ociezale, wszystko jest powolne itd. itp.

    W obciazonym bolidzie czy samochodzie wyscigowym droga hamowania rowniez sie zmienia. Np. na Hockenheimring dojezdzajac do ?Turn Six? (do nawrotu) kierowca F1 bedzie musial okolo 20 metrow wczesniej nacisnac na hamulec. Do takiej sytuacji kierowca musi byc przygotowany, musi miec dobre wyczucie na ile mozna ciezarem bolidu obciazyc opony wyscigowe. Tzn. na wejsciu do zakretu nie mozna zbyt agresywnie ?przejechac? samochodu, poniewaz w takiej sytuacji auto zaczyna wpadac w poslizg i wtedy nie mozna calkowicie otworzyc przepustnicy, brakuje momentum na wyjsciu z zakretu etc. A wiec kierowca wyscigowy powinien swoj styl jazdy odpowiednio dopasowac do danej sytuacji.

    Z tym, ze tak jak juz wyzej wspomnialem skret kierownica nie odgrywa roli, tzn. jest taki sam. Trzeba tylko odpowiednio dohamowac i samochod odpowiednio upozycjonowac. Co moze sie wydarzyc to z pewnoscia z wiekszym ciezarem na pokladzie balans w aucie moze sie zmienic. Tzn. auto bedzie bardziej podsterowne, a na wyjsciu z zakretow przez ciezar bardziej nadsterowne. Ale w wiekszosci przypadkow podsterownosc bedzie odgrywac wieksza role, poniewaz przednie kolo czy przednia opona bardziej odpusci.


    Pozdr.


    Edit:

    * Interesujacy z pewnoscia jest fakt, w ktorym sektorze RB14 wypracowuje czas.
    * Korzysc byla tak duza i wystarczyla aby pozostac na szpicy.

Skomentuj artykuł

Jeśli nie masz jeszcze konta, dołącz do społeczności Formula 1 - Dziel Pasję!

Zarejestruj się już teraz

Ogólnopolski serwis poświęcony Formule 1 - Dziel Pasję
© 2004 - 2024 GPmedia | Polityka prywatności
Kopiowanie treści bez zgody autorów zabronione.

Created by nGroup logo with ICP logo