Ecclestone z zadowoleniem przyjął informację o Brexicie
Bernie Ecclestone z radością przyjął informację o tym, że jego rodacy w referendum opowiedzieli się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i jest przekonany, że decyzja ta niewiele zmieni w funkcjonowaniu globalnego przedsięwzięcia jakim jest Formuła 1.„Jeżeli mamy coś na sprzedaż i jest to dobry produkt w odpowiedniej cenie, ludzie kupią go niezależnie czy są Chińczykami, Włochami, czy Niemcami… Ludzie przełkną to i zajmą się swoim życiem.”
Formuła 1 działa na rynku globalnym a w ostatnim czasie liczba wyścigów w Europie cały czas spada. Obecnie w Unii Europejskiej odbywa się tylko 7 Grand Prix. Nieco inaczej wygląda sytuacja zespołów, które w większości mają swoje siedziby w Wielkiej Brytanii. Osiem ekip posiada swoje siedziby na Wyspach, dwie we Włoszech (Ferrari i Toro Rosso) a jedna w Szwajcarii (Sauber).
Szef Grupy McLarena na decyzję swoich rodaków ma z tego powodu odmienny pogląd.
„McLaren ma siedzibę w Wielkiej Brytanii; przeszło 3000 rodzin jest uzależnione od naszej przyszłości, tak samo jak nasi brytyjscy dostawcy i ich pracownicy” mówił.
„Pozostanie w Europie jest fundamentalną kwestią dla przyszłości biznesu McLarena.”
komentarze
1. devious
„Pozostanie w Europie jest fundamentalną kwestią dla przyszłości biznesu McLarena.”
A to co, wyrzucają Wlk. Brytanią z Europy? :P
Przecież wyspa się nie rusza nigdzie, wszystko zostaje na miejscu. Zmieni się kilka zapisów prawnych i to nie od razu. Ludzie jak zwykle panikują a naprawdę nic złego się nie stanie.
Oczywiście wszystko to kwestia tego, kto będzie rządził w UK od jesieni i jak poprowadzi ich przez wyjście z toczonego socjalistycznym nowotworem kolosa jakim jest UE - jeżeli rozegrają to dobrze, to nie tylko nic nie stracą, ale wręcz zyskają. Najważniejsze - sami będą stanowić swoje prawo więc będą bardziej elastyczni, to duża szansa na przeprowadzenie mądrych reform i ożywienie gospodarki. A wolna wymiana handlowa, wolne granice, wolny przepływ ludzi i idei? Do tego UE przecież nie jest potrzebna - mogą wynegocjować sobie taki traktat o wolnym handlu z UE i wolnym przepływie pracowników. Czyli zachować zalety UE i wyeliminować wady...
2. szymov
Jak to zrobila Norwegia czy Szwajcaria.
3. szymov
Idea UE jest naprawdę genialna, ale jak zwykle problemem jest jej realizacja.
4. Kryniczanin
UE jako luźne stowarzyszenie krajów z wolnym handlem, bez ceł, uproszczeniami podatkowymi , Schengen. Coś wspaniałego.
Obecny komunistyczny moloch lewacko-antynarodowy z regulacjami nawet w kwestiach ślimaków...Coś potwornego. Już w ZSRR była większa wolność.
5. Jacko
Wasi dziadowie i ojcowie marzyli by być w tej Europie i walczyli z sowieckim okupantem (no chyba, że jesteście resortowymi dziećmi jak Kaczyński i spółka), a Wy teraz na nią plujecie. Ja końcówkę komuny dobrze pamiętam i radzę wam robić wszystko, by nie znaleźć się znowu w strefie wpływów naszych "słowiańskich braci" ze wschodu...
6. dexter
@devious
A to jest jakis koncert zyczen? Wyjscie to jest wyjscie - artykul 50 w umowie UE wszystko reguluje. To Wielka Brytania wychodzi z UE, a nie odwrotnie. I logicznie myslac jakim prawem maja teraz liczyc na ekstra status?
Co dokladnie bedzie sie dzialo ciezko jest dzis powiedziec, ale z pewnoscia dla Wielkiej Brytanii skutki Brexitu nie oznaczaja nic ciekawego. Ja tylko dziwie sie jak prawicowi populisci (politycy) ktorzy tu i tam w mniejszym czy wiekszym stopniu probuja wyglaszac swoja glupote i belkot potrafia namieszac w glowach spoleczenstwa. To jest przeciez czyste pranie mozgow.
Zastanawiam sie czy ludzie podejmujac wazne decyzje za ktore w przyszlosci zaplaca wszyscy, a przede wszystkim odbije sie to na mlodych Brytyjczykach swoj zdrowy rozsadek zostawiaja w toalecie?
Wyjscie Wielkiej Brytanii przede wszystkim oslabia w Brukseli rozsadek polityki spoleczno-gospodarczej. Trafia masywnie w szpik kostny obozu reform. Jedynie wzmacnia kraje UE ktore sa sparalizowane albo zbankrutowane.
Jedno jest pewne, nie tylko Wielka Brytania, ale wiekszosc krajow UE ktore do tej pory korzystaly na handlu z Wielka Brytania masywnie na tym straca. Przede wszystkim kraje ktore walczyly na plaszczyznie UE z etatyzmem jak i popieraly zwiekszenie gospodarki rynkowej traca waznego partnera. Bez Wielkiej Brytanii UE traci 18% swojej sily gospodarczej. Ale takze traci sile militarna jak i polityczne stanowisko w stosunku do mocarstwa Stanow Zjednoczonych. Tzn: wyraznie mniej wplywow i mniej wladzy. Dodatkowo roczna stawka netto dla UE teraz musi wzrosnac!
Dzis grozi zawieszony wieloletni okres w ktorym musza zostac wyjasnione wyszystkie warunki wyjscia. Taki stan oslabia UE politycznie i gospodarczo. A taki stan rzeczy dla inwestorow i rynkow finansowych jest beznadziejny, poniewaz inwestorzy koncerny jak i rynki finansowe nic bardziej nienawidza jak brak stabilnosci.
Juz dzis oszczednosci na kontach sa bardzo nisko oprocentowane. A teraz dodatkowo ogromna niepewnosc z pewnoscia nie polepszy sytuacji. Nie wierze aby Banki Centralne zwiekszyly oprocentowanie. Podobnie sytuacja wyglada z ubezpieczeniami na zycie. Cala branza jest pod presja, a teraz przez Brexit grozi w calej Europie zalamanie koniunktury. Dobrze ze jeszcze gielda jakos funkcjonuje.
Pytanie co dalej ze Szkocja i Irlandia Polnocna ktore wielokrotnie zaglosowaly za pozostaniem w UE ? Brytyjczycy szybko poczuja skutki wyjscia. Sam funt przedwczoraj dramatycznie stracil na wartosci (10%). Eksperci obliczaja ze gospodarka brytyjska masywnie sie sie skurczy. Kilkaset tysiecy miejsc pracy jest zagrozonych. A minister finansow juz zapowiedzial zwiekszone podatki, poniewaz liczy sie z deficytem kasy publicznej.
Dopiero gdy zyczenie wyjscia z UE oficjalnie zostanie zlozone, wtedy zaczyna sie okres dwoch lat w ktorym dotychczasowe stosunki umowne zostaja zerwane. W takiej sytuacji jak teraz dla Wielkiej Brytanii chyba zawieszone beda 53 traktaty o wolnym handlu z krajami UE. Czesciowo rownolegle, ale w glownej mierze dopiero po wyjsciu z UE rozpoczynaja sie nowe negocjacje zwiazane z handlem, rynkiem wewnetrznym i calym ruchem miedzy miedzypanstwowym.
W UE miliony miejsc pracy zwiazanych jest posrednio z eksportem towarow do Wielkiej Brytanii.
Jezeli polityka w pewnym stopniu nie udostepni Wielkiej Brytanii dostep do rynku wewnetrznego, to w szczegolnosci dla przemyslu samochodowego nie widze rozowych oblokow na niebie.
Tak dla przykladu: dzis co siodme nowe auto wyprodukowane w Niemczech jest sprzedane na Wyspach (w tym roku juz ponad 810 000 samochodow). Jezeli teraz miedzy Wielka Brytania a UE traktat o wolnym handlu nie zostanie podpisany to oplaty celne zostana nalozone i wtedy sprzedaz z duzym prawdopodobienistwem spadnie. I nie chodzi tylko o samochody ale takze o maszyny czy rozne inne przemyslowe urzadzenia. W takiej sytuacji nie tylko europejskie produkty ktore ida na eksport beda drozsze lecz takze wszystkie produkty z Wielkiej Brytanii.
Apropos, wczoraj slyszalem wypowiedz ekspertow na BBC ktorzy szacuja ze tylko branza turystyczna w Wielkiej Brytanii straci 4 miliardy funtow - 63.000 miejsc pracy jest zagrozonych.
W sumie ciekawe co dalej? Dziesiatki tysiecy emerytow brytyjskich mieszka w Hiszpanii czy Portugalii i oni m.in. tez korzystaja z wolnego dostepu do systemu opieki zdrowotnej. Wiele zlozonych rzeczy musi zostac na nowo przemyslanych.
Wyjscie z UE tylko szkodzi wszystkim. Na szczescie ja nie jestem obywatelem Wielkiej Brytanii, tylko niekiedy mam przyjemnosc latac tam biznesowo...
7. Atemi
Idea ue nie jest zła, ale... Rządzący tą całą ue żyją chyba w innym uniwersum.
8. seba1b
UE powinna się opierać tylko i wyłącznie na wolnym handlu między krajami członkowskimi, oraz na wspólnej obronie terytorialnej i przepływie osób w jej obszarze. Na tym powinna się kończyć UE. A to całe jej wpierdalanie się w sprawy np. kulturalne poszczególnych państw czy ich wewnętrzną politykę to śmiechu wartę. Ja mam nadzieje że tak samo jak szybko dmuchali balonik UE tak samo szybko pierdolnie to w gruzy. Bo niewiele za parę, parę naście lat UE w swoich zapędach ideologicznych będzie się różnić od ZSRR.
9. Iceman007
Eto panowie. To jest formuła jeden dziel pasje, a nie unia europejska dziel nacje. :)
Skomentuj artykuł
Jeśli nie masz jeszcze konta, dołącz do społeczności Formula 1 - Dziel Pasję!
Zarejestruj się już teraz