Startuje weekend wyścigowy w Hiszpanii
Po pięciu dniach od ostatniego Grand Prix rozpocznie się weekend w Barcelonie. Choć tor zwykle nie dostarczał fascynujących wyścigów, tak w tym roku są powody by mieć większą nadzieję na dobre ściganie. O zmianach i reszcie istotnych informacji odnośnie rundy w Hiszpanii przeczytacie poniżej.
O torze i wyścigu
Formuła 1 nie zwalnia i długim susem przenosi się z Monako do Katalonii. Circuit de Barcelona-Catalunya gości Grand Prix Hiszpanii od 1991 roku. Nitka o długości 4657 metrów zawiera 14 zakrętów - kierowcy będą się ścigać na dystansie 66 okrążeń.
W centrum uwagi znajdują się Fernando Alonso i Carlos Sainz, dla których jest to domowy wyścig. Pierwszy z nich triumfował w Barcelonie w 2006 roku, kiedy jego Renault jako pierwsze przekroczyło linię mety. Dwukrotny mistrz jest największą nadzieją hiszpańskich kibiców - w tym sezonie Fernando pięć razy finiszował na podium i tylko raz na P4.
Podbarceloński tor nie należy do ulubionych nitek fanów Formuły 1. Przez wielokrotne rozgrywanie tam przedsezonowych testów, zespoły mają aż za dużo informacji o tym, jak zachowuje się samochód wyścigowy na katalońskim asfalcie.
Jednak tor przeszedł na tegoroczne Grand Prix ważną zmianę - uproszczono ostatni sektor. Całkowicie zlikwidowano ostatnią szykanę, która przez wielu uważana była za winnego braku wyprzedzeń na prostej startowej. W niedzielę ostateczny test tej koncepcji - czy ułatwianie sportu przełoży się na większe widowisko.
Max Verstappen umacnia się na pozycji lidera klasyfikacji kierowców - po sześciu rozegranych rundach Holedner zgromadził 144 punkty. Na drugim miejscu plasuje się Sergio Perez (105), a na najniższym stopniu podium znajduje się Fernando Alonso (93). Czołówka klasyfikacji konstruktorów również niezmiennie. Lideruje Red Bull z dorobkiem 249 oczek, następnie Aston Martin (120) i Mercedes (90).
Strefy DRS
Tor Barcelona-Catalunya posiada dwie strefy DRS. Pierwsza z nich rozciąga się na praktycznie całej długości prostej startowej. Druga znajduje się między zakrętami nr 9 a 10, czyli na końcu drugiego sektora. Oba z punktów detekcji znajdują się jeden wierzchołek przed rozpoczęciem każdej ze stref.
Pogoda
Przez cały weekend niebo nad Montmeló będzie częściowo zachmurzone. Od piątku do niedzieli temperatura powietrza będzie wahać się między 20 a 24 stopniami Celsjusza, osiągając szczyt w środku dnia. Obecnie nie zapowiada się, że podczas hiszpańskiej rundy pojawi się deszcz w okolicy toru - jednak nic nie jest wykluczone.
Opony
Na Grand Prix Hiszpanii Pirelli przywiezie prawie najtwardszy zestaw mieszanek. Zespoły będą miały do dyspozycji twarde ogumienie C1, pośrednie C2 i miękkie C3. Według włoskiej firmy, usunięcie wolnej szykany w końcówce nitki oznacza mniejsze obciążenie dla opon.
Inne serie
Podobnie jak w Monako, Formuła 2 i Formuła 3 będą towarzyszyć F1 również w Barcelonie. To kolejny wyścigowy weekend, w którym bierze udział Polak - Piotr Wiśnicki pojedzie w dwóch wyścigach F3 w samochodzie PHM Racing. Pierwszy z nich zaczyna się o 10:30 w sobotę, a drugi - o 9:55 w niedzielę
Transmisje
Tak jak w każdy weekend, pełną transmisję w języku polskim z sesji Formuły 1 prowadzi Viaplay. Również tam pojawią się zmagania F2 i F3. Alternatywą pozostaje F1TV Pro w języku angielskim.
Rozkład jazdy o Grand Prix Hiszpanii:
1. trening: 13:30-14:30 (piątek, 2 czerwca)
2. trening: 17:00-18:00 (piątek, 2 czerwca)
3. trening: 12:30-13:30 (sobota, 3 czerwca)
Kwalifikacje: 16:00-17:00 (sobota, 3 czerwca)
Wyścig: 15:00 (niedziela, 4 czerwca)
komentarze
1. Malmedy19
Ziew....Jakieś szanse na deszcz?
2. Krukkk
@1. Wedlug moich obliczen MARNE, zapowiada sie sloneczny weekend w Katalonii.
3. Malmedy19
Dziękuję. No to poobiednia drzemka wygra ze mną bez dwóch zdań.
4. Falarek
1.VER 2.PER 3.ALO można brać w ciemno
5. Dreszcz
Pogoda na sobotę zapowiada deszcz, a na niedzielę przelotne opady w godzinach startu wyścigu. Tylko ze to się jeszcze może zmienić
Skomentuj artykuł
Jeśli nie masz jeszcze konta, dołącz do społeczności Formula 1 - Dziel Pasję!
Zarejestruj się już teraz