Nowy bolid Ferrari zaliczył testy zderzeniowe FIA
Zespół Ferrari został pierwszą ekipą, która oficjalnie potwierdziła zaliczenie przez nowy bolid czołowego testu zderzeniowego FIA.Wcześniej bolid przeszedł odpowiednie testy statyczne. Włoski zespół zdołał więc homologować swoją konstrukcję wyścigową dokładnie na dwa miesiące przed oficjalną prezentacją bolidu, która ma nastąpić 22 lutego 2018 roku.
Zespół ma więc sporo czasu na rozwój swojego nowego pakietu wyścigowego, ale jest jedną z ekip, które muszą mieć na uwadze wydaną niedawno Dyrektywę Techniczną FIA opatrzoną numerem 044, która zakazuje zespołom celowego i nadmiernego zmniejszania wysokości przedniego zawieszenia w zakrętach.
Nowy bolid projektowany jest pod okiem głównego projektanta Simone Resty oraz głównego aerodynamika Enrico Cardile'a.
komentarze
1. KTP
Co z tego że pierwszy zaliczył testy jak i tak będzie w środku stawki :)
2. mcjs
@1 Nie ma to jak wyrazić swoją opinię niepopartą żadnym argumentem. Wesołych Świąt! ;)
3. marekko
Raczej monokok a nie bolid, bolid powstanie po złożeniu wszystkiego do kupy, zawieszenia , silnika, powierzchni aero, itd.
4. Cerrajero
To jak już się bawimy w szczegóły (za Wikipedią):
Bolid ? meteor o jasności większej niż ?4m, czyli jaśniejszy niż Wenus.
Zjawiska te są bardzo rzadkie, ponieważ powstają wtedy, gdy przez atmosferę przechodzi obiekt nie tak mały, jak w przypadku zwykłego meteoru (czyli przeważnie wielkości ziarnka piasku), lecz większy, często kilku- lub kilkunastocentymetrowy. Kiedy tak duży obiekt wpada w atmosferę Ziemi (co zwykle dzieje się przy prędkości kilkunastu-kilkudziesięciu kilometrów na sekundę), jego powierzchnia nagrzewa się do temperatury kilku tysięcy stopni. Wbrew powszechnej opinii, powodem wzrostu temperatury nie jest tarcie, ale silne sprężanie powietrza tuż przed czołem bolidu. Bolid zaczyna świecić jasno, a jego przelotowi niejednokrotnie towarzyszy grom dźwiękowy.
Bolid z roju Perseidów o jasności -9 mag, który pojawił się podczas maksimum w nocy z 11 na 12 sierpnia 2016 roku o godzinie 23:59 UTC.
Tak duży obiekt nie zawsze podlega całkowitemu spaleniu, a wtedy jego część (lub części) spada na Ziemię w postaci meteorytu. Bolidy czasami towarzyszą bardzo aktywnym rojom meteorów (np. Perseidom czy Geminidom), niejednokrotnie pojawiają się jednak zupełnie nieoczekiwanie.
Każde zjawisko bolidu jest wyjątkowe i może dostarczyć bardzo ważnych danych dla profesjonalnych astronomów. Stąd każdy zaobserwowany bolid powinien być szczegółowo opisany i zgłoszony do odpowiedniej organizacji, zajmującej się gromadzeniem tego typu danych (np. Pracownia Komet i Meteorów, lub też International Meteor Organization). Regularnymi obserwacjami bolidów, które pojawiają się nad terytorium Polski zajmuje się Polska Sieć Bolidowa (ang. Polish Fireball Network) ? projekt realizowany przez Pracownię Komet i Meteorów oparty na działalności ponad 30 stacji, które obserwują niebo przy pomocy kamer CCTV lub cyfrowych aparatów fotograficznych.
Nigdzie nie znalazłem definicji bolidu, jako czegoś jeżdżącego.
Tylko w naszym kraju "fachowcy" używają tego określenia, choć na Eurosporcie przy okazji oglądania innej serii wyścigowej komentatorzy to wyjaśnili i deklarowali, że oni tak nie mówią :P
5. Glodny2
@4
Słabo szukałeś
"Samochody Formuły 1 (potocznie nazywane bolidami) ? jednomiejscowe samochody wyścigowe o otwartym nadwoziu i kołach wystających poza profil kokpitu, budowane ściśle według regulacji Formuły 1 FIA ? w związku z czym ich budowa jest zbliżona. Ich specyfikacje zmieniały się na przestrzeni lat."
6. dexter
@Cerrajero
Slowo bolid pochodzi raczej od greckiego slowa bolis=pocisk, strzala ... - wyglad, akustyke i duza predkosc mozna polaczyc z szybkim pojazdem.
7. rsobczuk
Wikipedia akurat nie jest dobrym źródłem do szukania informacji, które są w 100% sprawdzone i wartościowe. Powie to każdy, kto pisze jakąkolwiek pracę naukową.
8. dexter
@Cerrajero
"Tylko w naszym kraju "fachowcy" używają tego określenia, choć na Eurosporcie przy okazji oglądania innej serii wyścigowej komentatorzy to wyjaśnili i deklarowali, że oni tak nie mówią :P"
Ale Ty musisz najpierw napisac jaka serie wyscigowa ogladales - wyscig dlugodystansowy? Bo jesli to byla potoczna ?formula? to mozna powiedziec monoposto, a jesli byl to pojazd dwumiejscowy to mowa jest o samochodzie sportowym. Ale ogolnie jak ktos powie auto to nie bedzie sie znacznie mylil ...
9. Cerrajero
@8
Tu masz rację, był to wyścig długodystansowy, ale komentatorzy konkretnie dyskutowali o F1 i szły nawet jakieś przytyki w stronę komentatorów Eleven i Polsatu :)
Było to w tym roku na Eurosporcie, odtwarzali część wyścigu w nocy, nie pamiętam tylko czy było to na żywo, czy jakiś wcześniejszy rok.
10. mcjs
A możesz napisać dlaczego nie używają (tamci komentatorzy) określenia bolid? Przyznam, że dla mnie to synonim samochodu Formuły 1 od ponad 20 lat, więc z chęcią przeczytam co przemawia przeciw temu określeniu. ;)
11. dexter
@Cerrajero
No wiesz, jesli Panowie komentatorzy Eurosportu prowadzili miedzy soba taka dyskusje na temat F1 i deklarowali, ze Oni tak nie mowia - wszysto mozliwe, wiec nie bede sie do tego odnosic. Szkoda tylko, ze nie zapamietales uzasadnienia komentatorow Eurosportu.
Ja z mojej strony moge tylko potwierdzic, ze wyrazenie "pocisk" moze nie stosuje sie tak czesto, ale jak najbardziej jest poprawne. Mozna uzyc przy pojazdach ktore moga byc uzywane jako bron lub kosztowac mniej wiecej tyle samo co PKB Tanzanii ;-))
PS. Jesli w nocy to moze: WEC, VLN (24h Le Manes, 24h Nürburgring, 24h Dubai, 24h Austin, 24h Silverstone, Paul Ricard, Barca, Misano) ?
12. Glodny2
Samochód F1 potocznie zwany bolid
https://pl.m.wi ki pe dia.org/wiki/Samochody_Formuły_1
Skomentuj artykuł
Jeśli nie masz jeszcze konta, dołącz do społeczności Formula 1 - Dziel Pasję!
Zarejestruj się już teraz