FIA otwarta na zmiany w systemie punktowym superlicencji
Po krytyce nowego systemu punktowego dotyczącego przyznawania superlicencji, FIA przyznała, że jest otwarta na wprowadzenie w nim ewentualnych zmian.Sama idea zyskała spore poparcie wśród obserwatorów zwłaszcza po tym jak do Formuły 1 dostali się Max Verstappen oraz Carlos Sainz Jr, którzy w przyszłym roku będą stanowili najmłodszy duet w historii F1.
Kontrowersyjnie natomiast został odebrany system kluczy punktowych przydzielanych zawodnikom za osiągniecia w niższych seriach wyścigowych.
Za zwycięstwo w nieistniejącej jeszcze serii F2, mistrz otrzyma 60 punktów, podczas gdy seria Formuły Renault 3,5, z której wywodził się także Robert Kubica, została „wyceniona” niżej niż zawody GP3. Nawet mistrz tej serii nie byłby w stanie ubiegać się o superlicencję bez zdobycia dodatkowych 10 punktów.
Firma Renault, której mistrzostwa w tej sprawie zostały głównie poszkodowane napisała niedawno w tej sprawie list do FIA.
W odpowiedzi na niego rzecznik prasowy FIA wyjaśnił, że Federacja nie wyklucza możliwości poprawienia systemu kluczy punktowych.
„Zdefiniowaliśmy twarde założenia co do warunków kwalifikacji do superlicencji” mówił w wywiadzie dla serwisu Autosport.com. „Jeżeli chodzi o sam system punktowy, naturalne jest, że możemy dokonywać w nim zmian z roku na rok.”
Dodał jednak, że przy układaniu systemu punktowego nie brano pod uwagę tylko i wyłącznie sportowych aspektów: „Kryteria jakimi kierowaliśmy się przy układaniu systemu punktowego nie odnoszą się tylko do osiągów sportowych poszczególnych mistrzostw.”
„Braliśmy pod uwagę inne kwestie, które jako ustawodawca, musieliśmy wziąć także pod uwagę.”
„Oczywiście wsłuchujemy się w opinie Renault lub każdej innej strony. Jak już wyjaśniałem wcześniej. Bazując na naszym doświadczeniu z nową strukturą ubiegania się o superlicencję, w przyszłości możemy dokonać zmian w systemie punktowym.”
Rzecznik prasowy wyjaśniał także dlaczego nieistniejąca jeszcze seria F2 została tak wysoko oceniona w systemie punktowym: „Celem FIA jest rozwój jasnej drabiny łączącej zwykły sport motorowy z Formułą 1. Przyszłe mistrzostwa Formuły 2 będą stanowiły w tym procesie ważny element.”
Wzbudzający takie kontrowersje system punktowy na potrzeby superlicencji FIA można zobaczyć TUTAJ.
komentarze
1. wheelman
"Formuły Renault 3,5, z której wywodził się także Robert Kubica, została wyceniona niżej niż zawody GP3" - Z tego co widzę w punktacji to FR3.5 jest na równi z GP3.
Skomentuj artykuł
Jeśli nie masz jeszcze konta, dołącz do społeczności Formula 1 - Dziel Pasję!
Zarejestruj się już teraz